MAAP Math Grade 7 Practice Questions - MAAP Mathematics - Grade 7 Exam

Access More Questions
The cost of apples is proportional to their weight. If $4$ pounds of apples cost $\$6.00$, what is the constant of proportionality in dollars per pound?
Correct Answer:
$$\$1.50$

Access more questions from this quiz

Continue to MAAP Math Grade 7 Practice Questions - MAAP Mathematics - Grade 7 Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions