WVGSA Grade 7 Math Practice Questions - West Virginia General Summative Assessment Grade 7 Mathematics Exam

Access More Questions
A grocery store sells a 16-ounce box of cereal for $4.32. What is the unit rate in dollars per ounce?
Correct Answer:
$$0.27 per ounce

Access more questions from this quiz

Continue to WVGSA Grade 7 Math Practice Questions - West Virginia General Summative Assessment Grade 7 Mathematics Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions