WJEC GCSE Numeracy Practice Questions - WJEC GCSE Mathematics - Numeracy (Wales) Exam

Access More Questions
A supermarket sells a 500 g bag of rice for £1.40 and a 2 kg bag for £5.20. Which is better value, and what is the price per kilogram of the cheaper option?
Correct Answer:
The 2 kg bag, at £2.60 per kg

Access more questions from this quiz

Continue to WJEC GCSE Numeracy Practice Questions - WJEC GCSE Mathematics - Numeracy (Wales) Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions