WI Forward Grade 7 Mathematics Practice Questions - Wisconsin Forward Exam Grade 7 Mathematics Exam

Access More Questions
Store A sells 5 pounds of apples for $7.50. Store B sells 8 pounds of apples for $11.20. Which store has the lower unit price, and by how much?
Correct Answer:
Store B by $0.10 per pound

Access more questions from this quiz

Continue to WI Forward Grade 7 Mathematics Practice Questions - Wisconsin Forward Exam Grade 7 Mathematics Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions