SC READY Mathematics Grade 6 Practice Questions - South Carolina SC READY Mathematics - Grade 6 Exam

Access More Questions
Brand A sells a 12-ounce box of cereal for $3.60. Brand B sells an 18-ounce box of cereal for $5.04. Which brand has a lower unit cost, and by how much per ounce?
Correct Answer:
Brand B, by $0.02 per ounce

Access more questions from this quiz

Continue to SC READY Mathematics Grade 6 Practice Questions - South Carolina SC READY Mathematics - Grade 6 Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions