Puerto Rico CRECE Mathematics Grade 7 Practice Questions - Cernimiento, Revisión Y Evaluación Continua Del Estudiante (CRECE) - Mathematics (Matemáticas), Grade 7 Exam

Access More Questions
A grocery store sells a 12-pack of juice boxes for $$4.80$ and an 8-pack of the same juice boxes for $$3.60$. Which pack has a lower price per unit and by how much?
Correct Answer:
The 12-pack is cheaper by $$0.05$ per box

Access more questions from this quiz

Continue to Puerto Rico CRECE Mathematics Grade 7 Practice Questions - Cernimiento, Revisión y Evaluación Continua del Estudiante (CRECE) - Mathematics (Matemáticas), Grade 7 Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions