MTYA Grade 7 Math Practice Questions - Maine Through Year Assessment Mathematics - Grade 7 Exam

Access More Questions
Store A sells $\frac{3}{4}$ pound of almonds for $4.50. Store B sells $\frac{2}{3}$ pound of almonds for $3.60. Which store offers the lower unit price per pound and by how much?
Correct Answer:
Store B is lower by $0.60 per pound

Access more questions from this quiz

Continue to MTYA Grade 7 Math Practice Questions - Maine Through Year Assessment Mathematics - Grade 7 Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions