Montana MAST Grade 6 Mathematics Practice Questions - Montana Aligned To Standards Through-Year Assessment Mathematics - Grade 6 Exam

Access More Questions
Store A sells 5 pounds of apples for USD 12.50. Store B sells 3 pounds of the same apples for USD 7.20. Which store has the lower unit price?
Correct Answer:
Store B at USD 2.40 per pound

Access more questions from this quiz

Continue to Montana MAST Grade 6 Mathematics Practice Questions - Montana Aligned to Standards Through-Year Assessment Mathematics - Grade 6 Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions