KAP Math Grade 6 Practice Questions - Kansas Assessment Program Summative Mathematics - Grade 6 Exam

Access More Questions
Store A sells a 16-ounce jar of honey for $6.40. Store B sells a 24-ounce jar of honey for $8.64. Which store offers the lower price per ounce, and by how much?
Correct Answer:
Store B by $0.04 per ounce

Access more questions from this quiz

Continue to KAP Math Grade 6 Practice Questions - Kansas Assessment Program Summative Mathematics - Grade 6 Exam for more practice questions and the full quiz experience.

Access More Questions